Obowiązki przedsiębiorcy w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Share this post on:

Prowadzenie firmy wiążę się ze wieloma obowiązkami wobec Urzędu Skarbowego i ZUS.

Rozliczenia

Każdy przedsiębiorca musi zadbać o prowadzenie ewidencji księgowej. Wybrać rodzaj opodatkowania.Będąc na ryczałcie trzeba prowadzić ewidencję przychodów. Podatek dochodowy zależy od wartości przychodów i nie ma znaczenia jakie koszty ponosi firma.Podatnik na skali podatkowej ( 12% lub 32% podatku dochodowego) lub na podatku liniowym (19%) musi prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. W przeciwieństwie do ryczałtu na wysokość podatku maja wpływ koszty jak i dochody.

Przedsiębiorca który wybrał skalę podatek płaci od dochodu, czyli różnicy między przychodami a kosztami . Sami mamy obliczyć i zapłacić podatek.Zobowiązania podatkowe przedsiębiorca płaci zawsze na mikrorachunek podatkowy, unikalny dla każdego podatnika.Po zakończeniu roku oprócz zaliczek i podatku rocznego , podatnik ma obowiązek rozliczyć się w formie rocznego zeznania podatkowego- PIT. PIT- 36, wypełniają podatnicy na skali, PIT-36L- podatnicy na podatku liniowym a ryczałtowcy -PIT-28 .

Vat

W pierwszym roku działalności lub jeżeli przychody nie przekraczają 200 000 zł , mamy prawo wyboru , czy zostać Vatowcem czy jednak nie. Po przekroczeniu limitu należy się zarejestrować jak płatnik podatku Vat. Podatnicy VAT oprócz deklaracji i podatku przesyłają do Urzędu Skarbowego plik JPK_VAT-7. JPK zawiera ewidencje sprzedaży i kosztów. Jeżeli przedsiębiorca zawiera transakcje z firmami z Europy oprócz polskiego Vatu musi zarejestrować się do VAT UE.

Składki ZUS

Od 2022 roku przedsiębiorcy muszą składać co miesiąc deklaracje rozliczeniową- ZUS DRA.Przedsiębiorca rejestruje się do ZUS z odpowiednim kodem. Po korzystaniu z tzw. ulgi na start ( 6 / 7 miesięcy płaci tylko składkę zdrowotną), musi sam przerejestrować do ZUS preferencyjnego. Po 24 miesiącach skończy się ZUS preferencyjny, należy pamiętać o kolejnej zmianie na duży lub mały ZUS plus.

Share this post on:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *